פרופיל

המלצות

פרסומים ומדיה

היפוך תפקידים במשפחה הרב דורית, האומנם?

כמה פעמים שמעתם את המשפט "אמא אחת יכולה לגדל 10 ילדים אבל 10 ילדים לא יכולים לגדל אמא אחת"? להיות הורה זו משימה מורכבת, אך לא פחות מורכב מכך, זה להיות ילדים להורים מזדקנים. האמת חייבת להיאמר, ברמה הפיסית הילד לעולם יישאר הילד, אך עם השנים שחולפות (ולעיתים בשל מחלה קשה שפוקדת את אחד ההורים), מערכת היחסים בתא המשפחתי משתנה ועל הילד מוטלת "המשימה" ללוות,  לטפל, לסעוד את ההורה ולאפשר לו להזדקן (או לחילופין להתמודד עם מחלה זו או אחרת) בכבוד.

המעבר מילד שנוהג להתפנק, להישען ולהסתייע בהוריו, לבוגר האחראי שנדרש לטפל בהוריו במקביל לתפקידים הנוספים בחיים, המעבר הוא לא פשוט בלשון המעטה, אך עם הכוונה נכונה, ייעוץ וסיוע מקצועי התהליך יכול להיות אפשרי ואף מעצים להזדמנויות אחרות, חדשות.

הילדים שלך והילד שבך

כילד, התא המשפחתי אשר כולל את ההורים והאחים הוא כל עולמנו. עם השנים בונה לעצמו כל אדם את חברת השווים המשמעותית לו, ואת התא המשפחתי שלו , תא שבדרך כלל כולל מספר דורות וקשרים שונים בעלי אפיון שונה בין אדם לאדם..  ברגע בו אתם הופכים בעצמכם להורים (הילד הפך להורה) , הסטטוס המשפחתי שלכם התרחב, אתם ילדים להורים, והורים לילדים, ובעלי תפקיד במשפחה המורחבת ואך טבעי שתמצאו עצמכם נעים מתפקיד הילד לתפקיד "ההורה"-הבוגר האחראי, במקביל עולה סוגיית הקשרים עם האחים, בני משפחה נוספים וכיצד כל אחד תורם את חזקותיו לסיטואציות המשתנות במשפחה. מהרגע בו נזקק ההורה שלכם לסיוע בתפקוד הפיסי, האירגוני, בירוקראטי היומיומי, משתנה מערכת היחסים ביניכם, הן ברמה הרגשית והן ברמה המעשית. מרבית התפקידים שמילאו הוריכם עד הלום, עוברים לידיכם ואתם אלו שצריכים למלא אותם נאמנה.

בדיוק בנקודה זו שואלים עצמם מרבית הילדים שהפכו בעצמם להורים מה נכון לעשות וכיצד? ההתחבטות בשאלה כיצד הופכים מילדים מסורים ל"הורים"-כבוגר אחראי ומנווט מהדהדת הלוך ושוב, לא פחות חשוב מכך, איך נכון לעבור את התהליך בשלום עם בני המשפחה האחרים, עם מי חוב להיעזר ולהתייעץ, כיצד נזהה את הכוחות והמשאבים העומדים לצידנו ולהפוך מילד שדואגים לו לכל צרכיו לילד שדואג לכל צרכי ההורים והמשפחה המורחבת.

 

אתם לא חייבים אתם רוצים !

ילדים להורים מתבגרים נוטים לחשוב בראש ובראשונה על החובה שהם חבים להוריהם כנקודת מוצא. חשוב להבין כי הגישה היא שמשנה את פני המציאות וכל עוד תפנימו שאתם רוצים להיות שם ליד ההורים כשהם זקוקים לכם, כך תצליחו לחוות נכון יותר ולהפוך את הבייחד ליקר מפז. החשוב מכל בתקופה בה ההורים מזדקנים (ועל אף שיש לכם עיסוקים רבים אחרים) זה להיות איתם ולצידם כי מעבר לכיבוד אם ואב, תצליחו לקנות לעצמכם זמן איכות שלא ישוב עוד ואף תמנעו מייסורי מצפון בעתיד, בזמן היותכם עם הוריכם.

חושש/ת שההורים יהיו לנטל? המציאות המורכבת בה אתם הופכים "להורים" של הוריכם מכבידה עליכם? לא יודעים כיצד לנהוג ועם מי להתייעץ? צרו קשר עם דליה בורק, כי

"יחד זה הרבה יותר"

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

20 − twenty =