פרופיל

המלצות

פרסומים ומדיה

מי מטפל במטפל במשפחה?

אימון קבוצתיתוחלת החיים המתארכת מציבה אתגרים רבים מול אלה שמסורים לטיפול ממושך בבן משפחה שהזדקן ונעשה תלוי ולעיתים מוגבל.

הטיפול בחולים הוא ברור מאיליו, אך מי מטפל במטפלים?מי הם המטפלים העיקריים? כנראה כמעט כל אחד מאיתנו שהגיע לגיל 40-50-60 וכובע/תפקיד נוסף לו החייו במודע או שלא במוגע…

 

  • מי שואל מה שלומנו?
  • מי עוצר רגע ונותן לנו את המענה לו אנו כה זקוקים? 
  • מי רואה את השחיקה הנפשית/רגשית?

זה הסיפור של דור הבינים-דור הסנדוויץ'

טיפול ממושך, לעיתים לאורך שנים  בקרוב משפחה שהזדקן/חלה/איבד את העצמאות, דורש פעמים רבות שינוי בהרגלי, מטלות החיים השונות והמשתנות של בני ה- 40-50-60, אלה שקיבלו את תפקיד "המטפל העיקרי במשפחה" ה- Caregiver …במודע או שלא במודע.

תפקיד זה דורש משאבים רגשיים, משאבי זמן, תמיכה והכלה מהסביבה המשפחתית והמקצועית בקהילה,

תפקיד שהופך על ציר הזמן לאינטנסיבי עבור הילדים/בני זוג או מי מהסביבה הקרובה של המטופל.

זו היא מסירות נפש, שגורמת לכל אחד מאלה להזניח את בריאותם, רווחתם ולעיתים פוגעת בפרנסתם, עיסוקם ובמארגים הזוגיים והמשפחתיים.

הטיפ המעשי והאפשרי הוא – לעצור, לנשום, לשתף, להיעזר, לחפש את האפשרי עבורי, לייצר הזדמנות, לקבל מרחב בטוח ופתוח, ממש בסיסי ונדרש לתמיכה לאורך הדרך, כדי לאפשר ונטילציה, שחרור מהמטענים השליליים וכדי להיטען בכלים, יידע, אנרגיות מאפשרות תנועה קדימה.  

כדי שריצה לטווח ארוך בטיפול בבן משפחה – תוכל להיות אפשרית עבור המטפל במשפחה, נדרשתתכנית אימון וליווי ממוקדת ומדויקת עבור בני המשפחה המטפלת במהלכה ניתנת ההזדמנות למרחב בטוח ופתוח לבדוק מה המשאבים החסרים, לראות כיצד הסביבה יכולה לתמוך ולהשתתף במאמץ, מה הם הערכים המרכזים שמניעים לפעולה ומה הם אלו שחוסמים- ועבורם יש לגייס תמיכה ועזרה מבחוץ.

"איך יכולתי לדעת מה זה אומר לטפל כל כך הרבה זמן, אף פעם לא דיברו איתי על כך, לא הכינו אותי למקום לתפקיד הזה, רק עכשיו שאני בתוך הסיפור של חיי, ממקום של קושי ומצוקה – הגעתי אלייך כדי לקבל עזרה. כל כך שמיחה שאת איתי ועם משפחתי".

כל אלה אמרה ר' שזכתה לתת לעצמה מתנה במהלך התקופה הקשה שעברה –  תהליך אימון לבני המשפחה המטפלת – ומצאה גם הזדמנות למשהו חיובי במפגשים עם אמא, יצירת רגעים כאלה שמאפשרים לה להפוך את המפגשים השבועיים מחובה לחוויה.

דליה בורק

מאמנת אישית/משפחתית לבני המשפחה הרב דורית.

0503117123    

www.405060.co.il

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

eight − 3 =