פרופיל

המלצות

פרסומים ומדיה

מלחמת האלמן בחברת הביטוח והבנק

מאת עו"ד אילן גולדנברג

במשך 20 שנים שילמו בני הזוג את החזרי המשכנתא ואף את פוליסת ביטוח החיים משכנתא. האישה נפטרה למרבה הצער ממחלה קשה בגיל 66. האלמן, סבר כי הביטוח תקף ופנה לבנק. הוא ביקש כי הביטוח יפרע את יתרת המשכנתא שעמדה על כ-200,0000 ₪. לתדהמתו, למרות שהמשיכו לגבות את פוליסת ביטוח החיים משכנתא תקופה ארוכה לאחר הגעתה לגיל 66 ואף לאחר מותה, התנערו מאחריותם לאחר משיכת זמן ואי מתן תשובה לפניות במשך קרוב לשנתיים. הם דחו את תביעת האלמן על פי פוליסת ביטוח החיים בטענה שהפוליסה פקעה בהגיעה לגיל 65, כפי שכתוב לטענתם ב"אותיות הקטנות" בתוך הפוליסה.

האלמן פנה למשרדי והוגשה תביעה לבית המשפט. בין היתר נטען בתביעה שהוגשה על ידי כי הבנק וחברת הביטוח אשר המשיכו לגבות פרמיית ביטוח חיים יצרו מצג ביחס לתוקפו של החוזה כתקף. הם נמנעו מלפנות לאלמן ו/או למנוחה בשאלה מה לעשות עם "התשלומים העודפים" שאותם הם גובים והמשיכו להתנהל כלפי האלמן והמנוחה כאילו דבר לא השתנה. כך הם המשיכו לגבות את אותו סכום מידי חודש בחודשו. לכן התנהלותם לא עומדת בחובות האמון ותום הלב המוגברות החלות עליהם. לחילופין, יצרה התנהלותם של הנתבעים הסכם חדש שלפיו מאריכים וממשיכים הנתבעים את תוקף פוליסת ביטוח החיים. חוזה הביטוח לא טעון צורה מיוחדת כתנאי לתוקפו. החברות שהמשיכו לגבות מהתובע את פרמיית הביטוח בגין ביטוח החיים נתנו בדרך זו "הצעה" כמובנה בדיני החוזים. האלמן המשיך ושילם את הפרמיה ובכך ביצע "קיבול". לכן הוארך תוקף הכיסוי הביטוחי, ללא הגבלת זמן.

נטען כי המבטחת לא יכולה להתנער כיום מהתחייבויותיה לאחר שגבתה דמי ביטוח במשך תקופה כה ארוכה. האלמן טען כי המשך גביית פרמיית הביטוח לחילופין מהווה מצג שווא רשלני שעליו הסתמך התובע וסבר בתום לב שהפוליסה בתוקף. ניתן להתרשם מכך לפי התנהלותו לאחר פטירת המנוחה.

בשלב ראשון התגוננו חברת הביטוח והבנק וטענו שלאלמן לא מגיע דבר. בית המשפט המליץ לצדדים להתפשר והפנה אותם להליך גישור. במסגרת הליך הגישור הסכימו הבנק וחברת הביטוח לשלם לאלמן את רוב סכום התביעה.

אילן גולדנברג – משרד עורכי דין

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

nineteen − one =