פרופיל

המלצות

פרסומים ומדיה

פרוייקט "מדור ל-DOOR"

הפרוייקט הינו פרוייקט חברתי התנדבותי ומטרתו שיפוץ בתים לקשישים מעוטי יכולת.

הרעיון והיוזמה נולדו במהלך מפגש סטנדרטי ויום יומי, בו החלטנו שהגיע הזמן לעשות יחד משהו גדול, משהו משמעותי, לתת מהיכולות שלנו כדי לחזק את הקהילה,בדרך שלנו.

מתוך חוויות העבר המשותפות שלנו, שחלקן קשורות גם בשיפוצים, בניה ועבודה בידיים וחלקן במפגש עם אוכלוסיות חלשות במסגרת קבוצות התנדבותיות בתיכון ובשנת השירות, עלה הרעיון לפרוייקט והתחלנו לתכנן ולהשתעשע מעט עם הרעיון. חיפשנו בגוגל "קשישים בקרית טבעון", "קשישים מעוטי יכולת" ומשם דבר הוביל לדבר ומהר מאוד מצאנו עצמנו נפגשים עם רמה, מנכ"לית עמותת "שלהב"ת"(עמותה למען הקשישים בקרית טבעון) ומשם הדרך למועצה, לגופים נוספים רבים, לתורמים ומתנדבים הייתה מהירה.

שיטת העבודה פשוטה. אנחנו בוחרים בעזרת הכוונה של אגף הרווחה של המועצה המקומית את הבית שברצוננו וביכולתנו לשפץ, עורכים בו סיור מקדים בכדי לאפיין את הצרכים השונים ומשם מתחילים בחיפוש אחר תורמים ובעלי מקצוע מתאימים עד לכדי מיצוי מקסימאלי של רשימת הצרכים לפי תעדוף שהוחלט מראש בשיתוף הדייר/ הדיירת.

בתור הבית הראשון ביקשנו מאגף הרווחה להפנות אותנו לבית שהמצב בו הוא החמור ביותר והופנינו לביתה של אנט, בת 76, אם ל-5 ילדים, אלמנה שאיבדה 2 מילדיה ז"ל.

הבית היה במצב מאוד לא טוב, בלשון המעטה. ספות מרופטות עטופות סדינים, קירות מתקלפים מלאים בריקבון ובעובש, ריהוט ישן בלוי ומתפרק והרשימה עוד ארוכה. לאחר הסיור מיד התחלנו במלאכת גיוס התרומות. במהלך 3 חודשים גייסנו תרומות בהיקף די מרשים: טיח, צבע, וילונות לכל הבית, ספות, שולחן לסלון, שידה לטלוויזיה, פינת אוכל, מזגן לחדר השינה, גופי תאורה לכל הבית, חדר שינה חדש מאובזר בצורה מלאה לאירוח הנכדים, במקום החדר אותו אנשי עמידר השאירו במצב איום והפך למחסן, רשתות לכל הבית, פלזמה, מייבש כביסה, ואף ירדנו לרמת המיקרו ודאגנו לפרטים הקטנים- מאחר ואנט שומרת שבת- מגש יפה לחלה עם סכין תואמת. מרוקאית בת 76 שאוהבת לבשל ויש לה רק מלח ופלפל בבית? תרומה של תבלינים רבים ואיכותיים על מדף חדש ויפה מעץ שנתלה מעל השיש שבמטבחה. ומה יותר חשוב מתחושת השייכות לבית? גם שלט עם שם משפחתה של אנט נתלה מחוץ לדלת ביתה.

כל התכנונים וההכנות יצאו לפועל בזכות 40 אנשים מדהימים שהתמסרו באופן מוחלט, עבדו מכל הלב ותרמו את סוף השבוע שלהם למטרת בניית סביבת החיים החדשים של אנט. מ06:00 בבוקר של יום שישי ועד 22:00 בערב של יום שישי. מ06:00 של יום שבת ועד 02:00 של יום ראשון לפנות בוקר עבדו בבית בכל רגע נתון 15 אנשים בממוצע ועשו עבודה מדהימה. כוח הטרוגני הכולל את משפחותינו, חברים קרובים, מעגלים שניים ושלישיים ששמעו מפה לאוזן, אנשים עם יותר או פחות ניסיון בשיפוץ, אשר הדבר המאחד בין כולם הוא הרצון לתרום ולתת מעצמם לאחר.

הפרוייקט כרגע מתמקד בקרית טבעון אך השאיפה בעתיד לייסד עמותה שתפרוס שלוחות בכל רחבי הארץ.

 

החזון העומד מאחורי הפרוייקט הוא הרצון לגמול לאנשים מבוגרים, אנשים שהקימו את המדינה שלנו. והמטרות להקמתו הן:

1)עזרה לקשישים מעוטי יכולת.

2) שילוב בני נוער בעבודה למטרות חינוך לעבודה והכרת דור המייסדים.

 

למה דווקא קשישים?

כשמדברים על אוכלוסיות בסיכון התמונה המיידית שעולה לנו לראש היא של אותם בני נוער שמבלים את רוב זמנם ברחוב ונושרים מהמסגרות המקובלות. אותם בני נוער הם בדרך כלל אלו שמקבלים את רוב תשומת הלב מכיוון שהם מה שאנו מכנים " אוכלוסיה רועשת".

הגיל המבוגר מביא עימו בעיות בריאותיות, מגבלות פיזיות, בדידות ועוד. לכן, את האוכלוסיה הקשישה הנזקקת אנו מכנים " אוכלוסיה שקטה" שמתוך הנסיבות נחבאת אל הכלים.

לא יכולנו שלא לקחנו על עצמינו את המשימה החשובה להפוך את אותם אנשים שבנו את החברה שאנו נהנים ממנה היום לפחות שקופים, לעצב להם סביבת מחייה מכובדת, הולמת, בטוחה ונעימה ולהפוך אותם לחלק בלתי נפרד מהקהילה.

 

עומר בן שיטרית וערן פיין.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

one × 3 =