המשפחה הרב דורית סביב שולחן החג, מכירים?

אנו גדלים ועמנו מתבגרים הורינו ופעמים רבות עלינו לטפל בהם במסירות. יש הסבורים כי היפוך התפקידים במשפחה גם משנה את מערכת היחסים במשפחה הרב דורית. אולם, מחקרים מראים כי הדבר אינו בדיוק כך. ההורים יישארו תמיד במקומם המכובד בתפקיד ההורים, אף כי אנו מטפלים בהם ודואגים להם. משום כך שילוב אנשים מבוגרים בתקופת החגים אינו רק חשוב לתחושתו של האדם המבוגר ולתחושת שייכותו, אלא קריטי ליציבות המערכת הרב דורית כולה ומשמעותי עבור הקשר הרב דורי.

היפוך תפקידים, האומנם? או קשר רב דורי משתנה?

אין הדבר משנה בני כמה אנחנו ואם הפכנו בעצמנו להורים ואף לסבים. הורות ומשפחה הם דפוסים הממשיכים איתנו לאורך כל חיינו. עם זאת, אנשים תוהים האם חל היפוך תפקידים בתוך הקשר הרב דורי, עת הם דואגים, מלווים ומטפלים בהוריהם המתבגרים. כאשר אדם מטפל בהוריו או בן זוג מטפל בבת/בת זוגו, הוא נקרא מבחינה מקצועית "המטפל העיקרי במשפחה" (Caregiver). תפקיד חדש זה הוא בעל עומס רגשי ונפשי לא קל ולפעמים אותו אדם נתקל במצבים מול הוריו/בן זוגו, שגורמים לו להרגיש כאילו הוא האחראי הבלעדי עליהם וכאילו חל במשפחה היפוך תפקידים.

עם זאת, מחקרים מראים כי הורינו יישארו תמיד ההורים שלנו ואנו תמיד נישאר הילדים שלהם, מבחינת נקודת מבטם. הפיכת ילדים למטפל העיקרי – Caregiver, לא משנה את המבנה ההיררכי במשפחה מבחינת המיקום, הכבוד והרגשות הקשורים בדפוסי הורות ומשפחה. מה שמשתנה בקשר הרב דורי הוא שינוי בתפיסה התפקודית במקום, במטלות וביכולת שלנו לסייע להורים ברמת היום יום ובקבלה והתחושות הפנימיות שלנו. חשוב לזכור שמבנה המשפחה אינו משתנה. משום כך חשוב להמשיך ולשלב את ההורים המבוגרים בכל אירוע, מפגש משפחתי והחגים הם הזדמנות מצוינת לעשות כך.

שילוב מבוגר בחגים כחיזוק המערכת הרב דורית

משום שאין שינוי בדפוסי הורות ומשפחה גם אם הורה הפך לנתמך ולסיעודי, חשוב לעשות מאמצים גדולים ולשלבו באירועים המשפחתיים בתקופת החגים. אפשר לעשות זאת בדרכים מגוונות על פי היכולות והחזקות שעדין קיימות אצל ההורה/בן הזוג המבוגר:

  • שיתוף ועירוב של בני המשפחה טרום המפגש לטובת חשיבה משותפת ורתימה מקסימאלית של כלל בני המשפחה (נותן תחושה שאני כמטפל עיקרי לא נמצא לבד, איגום משאבים מיטבי, הגעה לייחד משמעותי ואפשרי יותר).
  • שעות נוחות – אנשים מבוגרים נוטים להתעייף מוקדם יותר. מומלץ לקבוע את זמני הארוחות בתקופת החגים בהתחשב בהורים המבוגרים / לדאוג למנוחתם טרום המפגש, כדי שההורה יוכל ליהנות ולהיות במיטבו.
  • הסעות – לדאוג להסעות נוחות מראש, בעזרת בני משפחה היכולים לאסוף את ההורה ולהחזירו בזמן.
  • מיקום – יש לדאוג כי מיקום הארוחה יהיה במקום שבו המבוגר יוכל להגיע בנוחות. מומלץ להימנע ממדרגות, נסיעה ממושכת או הליכה רבה.
    לתת מקום משמעותי להורה במהלך הארוחה ולפניה בדברים, ברכות, מסרים ערכיים, קירבה לשאר בני המשפחה.

כאשר משפחה מטפלת בהורה מבוגר, יש לתכנן את יחד את המפגשים המשפחתיים בקפידה, לנוחות המבוגר וביטחונו האישי. אפשר גם להתייעץ עם אנשי מקצוע מתאימים, כגון המומחים בחצר.

החגים כהזדמנות לחיזוק הקשר הרב דורי

משפחה מטפלת בהורה מבוגר מכירה את העומס הרגשי וההיערכות לקראת שילוב מבוגר בחגים. עם כל הקושי, יש להתייחס לכך כאל הזדמנות פז לחיזוק הקשר הרב דורי. שילוב ההורה בחגים מחזק את המערכת המשפחתית, תורם לתחושת היציבות של הילדים והנכדים, נותן הזדמנות לדוגמא אישית לדורות הצעירים יותר ומספק ביטחון אף למטפל העיקרי במשפחה. המשפחה היא אותה משפחה לטוב ולרע, גם בצמתים הקשים של חיינו. שילוב מבוגר באירועים במשפחה בתקופת החגים מבטא כבוד, שייכות והכלה לנתמך עצמו, וגם למשפחה המורחבת.

אם אתם או מי מבני משפחתכם מתפקדים כמטפל העיקרי במשפחה (Caregiver) אנו, "בחצר הפנימית" עומדים לרשותכם כדי לייעץ ולסייע. דליה בורק בעלת ניסיון רב בנושא כמאמנת אישית ומשפחתית המתמחה באימון בני המשפחה הרב דורית. אנא השאירו פרטים באתר או התקשרו ונחזור אליכם עם מידע נוסף, כיצד להתכונן ולשלב את ההורה המבוגר בהצלחה במפגשי המשפחה ובחגים בפרט, וכיצד להתמודד עם הרגשות המלווים תקופה זו ולהופכם לאפשריים, מכילים, מכבדים ומחויכים.

מוזמנים לפנות בכל שאלה חייגו עכשיו 050-3117123 או צרו קשר

אולי תרצו לקרוא..

WhatsApp chat
Call Now Button דילוג לתוכן