ה"מטפל עיקרי" (CAREGIVER) במשפחה

מטפל עיקרי במשפחה (CAREGIVER) הוא בן משפחה שלאור הנסיבות המשפחתיות, נוטל על עצמו את עיקר הטיפול בבן משפחה הנזקק לסיוע. לפעמים מדובר בבן זוגו של האדם ולפעמים באחד מילדיו/חתניו של הסניור במשפחה. ההשלכה של תפקיד זה על חייו של המטפל העיקרי היא גדולה, מגוונת ותהליכית, היא באה לידי ביטוי בעומס רגשי, עומס תפקודי, שיבוש סדר יום, שינוי בפעילויות יום יומיות, כולל ויתור / צמצום חיי הפנאי, הלמידה, העשרה של המטפל, בקשר עם בן הזוג/בני המשפחה, בשל התפקיד הנוסף המוטל עליו.

אף כי להיות מטפל עיקרי לא משנה את ההיררכיה המשפחתית מבחינת יחסים של הילדים להוריהם (בן/בת גם אם הם בני 60-50 תמיד יישארו הילדים של ההורים בני ה-90), ייתכנו מתחים ולחצים פנים משפחתיים המשפיעים על הקשר הרב דורי. זאת במקביל לתחושת סיפוק הנובעת מעצם הטיפול בבן משפחה אהוב, לעיתים זו הזדמנות לתיקון קשרים טעונים מהעבר. כדי לעבור תקופה זו באופן מיטבי עם מינימום פגיעה בתחומי חיי המטפל העיקרי, מומלץ לקבל ליווי מקצועי וסיוע כדי להימנע מתחושות שחיקה ועומס העלולים ללוות תקופה לא קצרה זו.

מהו מטפל עיקרי במשפחה (CAREGIVER)?

מטפל עיקרי הוא בן משפחה/ בן זוג/בן/בת הלוקח אחריות על משימת הטיפול באדם אחר במשפחה לאורך זמן. הוא פועל לטובת המטופל הזקוק לסיוע לאור פגיעה בתפקודו העצמאי עקב מחלה או גיל, ואשר זקוק לעזרה/תמיכה/שמירה ברוב הפעולות היומיומיות בבית ובחוץ. המטפל העיקרי עוסק בתחומים רבים ומגוונים שאף אחד לא הכין אותו אליהם, בקבלת ידע ומידע, על תהליכים ופעולות מגוונות הקשורות בעזרה בחיי היום יום לאדם הנזקק, תיאום מול הרשויות, דאגה לכוח אדם מטפל, טיפולים רפואיים, תמיכה רגשית ועוד:

  • עזרה בפעולות היום יום בתוך הבית – מטפל עיקרי מסייע לאדם הנזקק בכל מה שקשור בפעולות היום יום, למשל אכילה, הלבשה, אכילה ועוד.
  • סיוע בניהול הבית – המטפל העיקרי מסייע לאדם בשגרת הטיפול בבית כגון ניקיון, בישול, כביסה, החלפת מצעים וכיוצא בזה.
  • עזרה בפעולות מחוץ לבית – כגון סידורים בבנק, בדואר, ביקורים אצל הרופא, רכישת תרופות, ארגון וסידור מסמכים שונים מול הרשויות וכדומה.
  • תמיכה רגשית – המטפל העיקרי מספק לאדם תמיכה רגשית באמצעות הקשבה, ייעוץ ואף חברה להפגת בדידות.
  • עזרה כספית – מטפלים עיקריים אף מסייעים לעתים קרובות לאדם שבו הם מטפלים בסיוע כלכלי, כגון רכישת תרופות עבורם, תשלום עבור אביזרים ועוד.

המטפל העיקרי מעורב בפועל בכל תחומי חייו של האדם שבו הוא תומך.

הקושי במעורבות רגשית הוא כאשר האדם הקרוב והחשוב לך, זה שעשה עבורך, נמצא כעת במצב ובו הוא אינו כזה עוד, והמטפל העיקרי לוקח על עצמו את העומס הפיסי והרגשי. הוא מסייע לו רגשית, משמש לו כבן לוויה, עוזר לו כלכלית ואף מתווך בינו לבין הקהילה במקרים רבים. נוסף על כך לרוב הוא מעורב בתהליכים הרפואיים שהאדם עובר, כולל ביקורים אצל רופאים, ניהול התרופות שלו, הגעה לבדיקות רפואיות ועוד.

לאור הארכת תוחלת החיים, יכול להימשך תהליך התמיכה והסיוע אף שנים רבות.

לפעמים במהלך תפקיד התמיכה בהורה אחד, גם ההורה השני הופך לנזקק והאדם מוצא עצמו כמטפל עיקרי לשני הוריו. בכך הופך הקשר הרב דורי למורכב ואתגרי עבור כל המשפחה.

 

ההשפעה של תפקיד המטפל העיקרי על בן המשפחה

האתגרים בלהיות מטפל עיקרי הם לא פשוטים. פעמים רבות אלה הם ילדיו של האדם הממלאים תפקיד זה, בעודם מתפקדים במקביל בקריירות תובעניות ועסוקים בגידול ילדיהם/נכדיהם שלהם עצמם. דור זה ידוע בכינויו "דור הסנדביץ'", בני 40-50-60, שמטפלים בצד אחד במשפחתם הגרעינית ומצד שני בהוריהם המתבגרים, במקביל למילוי תפקידים בחיי היום יום.
פעמים אחרות מדובר בבן/בת זוגו של האדם עצמו שחלק עמו את חייו שנים רבות. במקרה זה נוסף על התפקיד התובעני נאלץ בן הזוג לראות את אהובו שוקע במחלה או בבעיות גיל, תהליך שמכאיב ומעורר קשיים רגשיים ואף מצוקה רגשית.

קיימות הזדמנויות לא מעטות גם בתהליכים מורכבים אלה. חשוב לקבל כלים כדי להעלות הזדמנויות אלה למודעות ולייצר תוצרים עבור המטפל העיקרי עם בן המשפחה המטופל. אלה עוזרים להתמודד עם תהליך הטיפול וגם לתהליכי הפרידה שלאחריו.

לדוגמה: תיעוד מצולם של שיחות משותפות, שאלת שאלות שאולי זו ההזדמנות האחרונה לשאול אותן ולמנוע את התחושה "אוף, למה לא שאלתי את אמא/אבא, למה לא אמרתי לה ש…), שמיעת מוזיקה יחד, כתיבת יומן, שיתוף משמעותי של בני המשפחה המורחבת ועוד.

כיצד משפיע תפקיד זה על יחסים בין דוריים במשפחה?

תפקיד המטפל העיקרי יכול להשפיע בדרכים שונות על הקשר הבין דורי במשפחה. מצד אחד יחסי ההיררכיה במשפחה בין ילדים המשמשים כמטפל העיקרי לבין הוריהם אינם משתנים, כפי שרשום במאמר שהתפרסם באתר זה בחודש אוקטובר 2016: "מחקרים מראים כי הורינו יישארו תמיד ההורים שלנו ואנו תמיד נישאר הילדים שלהם, מבחינת נקודת מבטם. הפיכת ילדים למטפל העיקרי – Caregiver, לא משנה את המבנה ההיררכי במשפחה מבחינת המיקום, הכבוד והרגשות הקשורים בדפוסי הורות ומשפחה".
עם זאת, תפקיד המטפל העיקרי יכול לשנות את היחסים בין האחים, אם אחד מהם מקדיש יותר זמן ומשאבים נפשיים, רגשיים ואף כלכלים לטובת ההורה המבוגר. ישנם מקרים ובהם מתגלעים סכסוכים בין האחים בנוגע למעמסה זו ומומלץ להיעזר באיש מקצוע כדי לדעת כיצד לתעל את המשאבים הקיימים הנוספים, להתמודד ולצלוח תקופה זו בהצלחה.

אם אתם מתמודדים עם טיפול בבן משפחה מבוגר וממלאים תפקיד של מטפל עיקרי – Caregiver, אם אתם מטפלים בבן/בת זוגכם שזקוק לסיוע, ייתכן ואתם מרגישים לחץ, מעמסה נפשית ושחיקה. אל תהיו לבד עם תחושותיכם ופנו לקבל הדרכה ועזרה, כדי לדעת כיצד להתמודד עם המציאות המשתנה והתחושות שלכם ושל שאר בני המשפחה כגון אחים או דודים. וכפי שמצוין במאמר הבא: " מחקר ישראלי מצא כי שיפור חוויית הטיפול ואיכותו משפיע לטובה לא רק על החולה, אלא גם על איכות חיי המטפל העיקרי ובריאותו הנפשית, ויש לראות בו משאב בריאות משמעותי" (גלית קאופמן, הארץ, 9.9.14).

החצר הפנימית היא מרכז מידע ושירותים עבור אנשים המשמשים מטפלים עיקריים- Caregiver. אנו מציעים מידע מקצועי מידי המומחים שלנו, אימון אישי ואף אימון משפחתי כדי להפיק את המרב והתועלת הן עבור המטפל העיקרי והן עבור האדם הנזקק. הניסיון מראה כי פנייה לגורמים מקצועיים יכולה להקל על המעמסה הנפשית המלווה מטפל עיקרי ולסייע לו לקבל את השינוי בחייו האישיים שלו, של משפחתו ושל האדם שבו הוא מטפל. ליווי מקצועי מאפשר למטפל העיקרי לראות בתקופה זו הזדמנות ופתח לשינוי, בשל הקרבה לאדם שבו הוא מטפל והאפשרות להקל על חייו ולסייע לו בתקופה זו.
*המאמר מדבר על נשים וגברים כאחד.

מוזמנים לפנות בכל שאלה חייגו עכשיו 050-3117123 או צרו קשר

אולי תרצו לקרוא..

WhatsApp chat
Call Now Button דילוג לתוכן