דיכאון חורף אצל מבוגרים והטיפול בו

מהי תחושת "דיכאון חורף" אצל מבוגרים בודדים?

ימי החורף מזמנים לנו שעות שקיעה מוקדמות, כלומר, שעות רבות ביממה של חושך/הסתגרות בבית, בדידות. מצב זה יכול לפגוש כל אחד מאתנו, ובעיקר את יקירנו העלולים ללקות בתחושת "דיכאון חורף", שבאה לידי ביטוי בהסתגרות, עייפות, נדודי שינה, זעפנות ובתסמינים נוספים. חשוב שאנו בני המשפחה נהיה מודעים וערניים לפעול בהתאם, כדי לסייע לבן המשפחה הקשיש/מטופל. הדרכים לסייע לאדם הם קודם כל לוודא שביתו מוגן בפני רוח פרצים וכי הבית מחומם באופן בטיחותי וכהלכה, לדאוג לתאורת חרום קבועה/ניידת, מכשירי תקשורת פעילים. נוסף על כך יש לנסות ולדאוג לו לחברה כדי שלא יהיה לבד, דמויות שונות שנכנסות הביתה, כמענים לצרכים המגוונים של המטופל. במידה וזה לא עוזר, ניתן ואף רצוי להתייעץ ברופאה המתמחה בגרונטולוגיה/רופא משפחה, לטובת טיפול בדיכאון ובתופעותיו.

השפעת החורף על מצב הרוח

הימים הקצרים בחורף, שעות האור המעטות יחסית, משפיעים לפעמים לרעה על מצב רוחם של הקשישים ושל אנשים חולים ומשנים את סדר היום של הקשישים ובני המשפחה. ידוע כי פחות שעות אור משפיעות לרעה על מצב הרוח ויש אף מדינות, כגון מדינות סקנדינביה שבהן יש ימים שלמים ללא אור, ותופעת דיכאון חורף בהן מוכרת ומטופלת על ידי הרשויות. גם אנשים שהיו פעילים ושיתפו פעולה יכולים להסתגר, הם חוששים לצאת מהבית בגלל הקור/חושך סרבול, כבדות הביגוד והציוד הנלווה להגנה מקור ומגשם מחוץ לבית. קשיי ראייה שיוצרים "חוסר בטחון" או כי הם פוחדים להחליק במדרכות הרטובות.
בישראל אמנם לא מגיעים למצב בו אין כלל אור, אולם למרות זאת הגשם, הקור והבדידות עלולים לגרום לאדם לשקוע במצב רוח מדוכדך שעלול לסכנו בהסתגרות בבית.

סימפטומים לדיכאון בקרב קשישים

ישנם כמה סימנים לדיכאון, אף אם מדובר בדכדוך קל:

 • סירוב לצאת מהבית – ייתכן והסיניור היה אדם פעיל ונטה לצאת מהבית לפעילויות שונות, כעת בתקופת החורף, ייתכן ויסתגר בבית, חשוב להיות מודעים לנושא ולבדוק מה מצבו של יקירכם. לפעמים הסיבות שיינתנו לכם לא משקפות את מצב רוחו האמיתי.
 • העדר תיאבון – אף חוסר רצון לאכול יכול להצביע על בעיות במצב הרוח. יש להיות ערניים במיוחד למצב זה שכן התזונה חשובה מאוד לשמירה על מצבם הגופני של אנשים מבוגרים ו/או חולים. אם הקשיש יורד במשקל זה עלול להשפיע על מצבו הגופני/רגשי ועל חוסנה של מערכת החיסון שלו.
  התבודדות/הימנעות – סימפטומים של התבודדות מאפיינים דיכאון ובראשם לא לענות לטלפון, ביטול פגישות, סירוב לביקורים ועוד.
 • נדודי שינה ועייפות – דיכאון עלול לגרום לנדודי שינה ומכאן לעייפות. האדם עלול לישון במשך היום ולהיות ערני בלילה, מה שפוגם בבריאות ובתפקוד היום יומי שלו.
 • כאבים – בני גיל הזהב יכולים לחוות החרפה בכאבים שגרתיים כתוצאה ממצב רוח ירוד, קור/שינויי מזג אויר. יש להיות ערניים ולנסות לסייע להקל על הכאבים במשככי כאבים מותרים, חימום האזור וכדומה. במידת הצורך יש לקחת את האדם לרופא כדי לוודא שלא מדובר בהחמרה של מצב קיים.

חמישה דברים שכדאי להיות מודעים להם, לטובת בן המשפחה המטופל בחורף

העלאת המודעות בקרב בני המשפחה המטפלת, המטפלים הינה בסיס הכרחי להנגשת מענים. סיוע לקשישים מותאם, משתנה ומגון. לא רק המטפל העיקרי (CAREGIVER) יכול לעשות זאת אלא גם חברים, שכנים, מטפלים, אנשי הקהילה ובני משפחה אחרים:

 1. ביקורים – מומלץ להגיע ולבקר את האדם שאתם דואגים לו שאולי מצב רוחו מדוכדך. גם אם אתם מקבלים סירוב אפשר להגיע בלי אתראה ולראות מה שלומו.
 2. להזמין לאירועים – כדאי להזמין, להניע לפעולה את האדם לאירועים משפחתיים כגון ארוחות יום שישי בערב, ארוחות שבת בצהרים.
 3. לצאת ביחד – ללכת ביחד לפעילויות שהאדם אוהב כגון קונצרטים, הצגות, הרצאות ועוד בשעות הנוחות לו ולהבטיח לו איסוף והחזרה לביתו עד לבית.
 4. בדיקת הבית – כדאי להגיע לבית האדם ולוודא שתנאי חייו מתאימים לקור/חושך של החורף. למשל יש לבדוק אם לא נכנסת רוח פרצים מבעד לחלונות או לדלת, יש לוודא שביתו של הקשיש מחומם כהלכה בצורה בטוחה.
 5. נוחות ונגישות – אם האדם זקוק לסיוע פיסי, כדאי למקם את בגדי החורף שלו במדף נגיש ולוודא כי יש לו שם בגדים חמים ונעימים שהוא יכול ללבוש בנוחות. הדבר חשוב כדי למנוע הידבקות במחלות שעלולות לסכן את בריאותו של הקשיש.

במאמר זה, הצגנו מספר דרכים מעשיות איך לטפל במצבי דכדוך ודיכאון וחשוב ביותר להיות ערניים ולשתף פעולה עם הרשויות במקרה הצורך. אנו בחצר הפנימית עומדים לרשותכם בייעוץ ואימון בנושא המשפחה הרב דורית והאתגרים העומדים בפניכם כבני משפחה מטפלת.

נשמח לעמוד לרשותכם באמצעות האתר או טלפונית בכל נושא הקשור לדכדוך חורף בקרב מבוגרים. במסגרת שירותי המומחים בחצר תוכלו לקבל מענה וסיוע כבני משפחה מטפלים במשפחה הרב דורית.

מוזמנים לפנות בכל שאלה חייגו עכשיו 050-3117123 או צרו קשר

אולי תרצו לקרוא..

WhatsApp chat
Call Now Button דילוג לתוכן