קיץ – זמן איכות משותף למשפחה הרב דורית

הקיץ בפתח וכולל הזדמנויות רבות לזמן משותף ובילוי משפחתי מהנה, זו תקופה שלבני המשפחה יש זמן לעצור, לנשום ולתכנן פעילויות בבית ומחוצה לו, כאלה שבימי היום יום אנו פחות פנויים להם.

שאלה של מודעות ותכנון 

מטרת מאמר זה היא להאיר, להעלות על סדר היום, ליצור מודעות בשיח משפחתי משותף, להעלות במשותף רעיונות שמתאימות למי מבני המשפחה כולל שילוב משמעותי יותר של המטופל/הסניור במשפחה. סוד העניין הוא שיתוף ותכנון כדי שהרתימה תהיה מיטבית והתוצאה מהנה ואיכותית.

השותפים המרכזיים הם בני דור הביניים שמוצאים עצמם בתקופת הקיץ בימים עמוסים, ארוכים ומלאי דאגה, במיוחד אם הם הורים לבני נוער. בחודשים אלה המתבגרים חסרי מסגרת ועלולים להיחשף לסכנות ובעיות שונות, במיוחד כשהוריהם בעבודה ולא נמצאים בבית. הילדים הצעירים יותר בקייטנות אך גם לא לאורך כל החופשה. אפשר ורצוי לשלב את בני הנוער בתוכניות הקשורות לסבא ולסבתא שלהם, כגון שיפוצים, בילוי זמן איכות ועזרה, גם בתשלום.

יש אין סוף רעיונות לפעילויות בימות החופש הארוכים עבור המשפחה הרב דורית, החשוב הוא שכל משפחה תייצר את אשר מתאים ואפשרי לה עם כמה שיותר בני משפחה מורחבת. זהו מקור השמחה והאושר של המטופל והסניור להיות שותף, להיות יחד עם יקיריו. הזמן עם המשפחה הוא כמפיג הבדידות שהסניור מוצא עצמו רבות בחיי היום יום.

יום כיף משותף במשפחה הרב דורית

הקשר הרב דורי
יום בילוי עם המשפחה המורחבת
הקיץ הוא מילה קסומה שכולל בחובה חופש, ים, ארטיקים ובילויים. הילדים בחופש הגדול וההורים מתכננים כבר חודשים מראש את החופשה המשפחתית. זו הזדמנות מופלאה לשלב גם את הסניור בתוכניות שלכם. אפשר להתאים את החופשה המשפחתית ליכולות הגופניות של הקשיש ולהביאו רק ליום אחד, לערב אחר או לבוקר אחד של כיף משולב. גם אם אתם מתכננים שבוע של כיף בצפון, ההורים שלכם ישמחו להצטרף אליכם ליום אחד של בילוי משפחתי ובו אפשר לתכנן יום רגוע, ישיבה בצוותא ליד הבריכה בעוד הילדים נהנים במים ועוד.

רשות שמורות הטבע והגנים עמלה בשנים האחרונות על פיתוח של שבילים מונגשים ברחבי הארץ, כך שגם אם הוריכם המבוגרים נעזרים בכיסא גלגלים, אפשר להסיעם בשביל כדי שיוכלו ליהנות מאוויר צח ומנופים יפים ביחד אתכם.

אל תחששו להזמין את הסניור ביחד עם המטפל שלו. ההורים ישמחו לצאת ליום הרפתקאות כזה עם המטפל האישי שלהם, כדי להוריד מכם עול ולהיות בטוחים שכל הצרכים שלהם יכולים להתמלא בלי להטריח אף אחד. תכננו את ההסעה שלכם עם המטפל ברכב נוח/מונגש. אם יש לכם שני רכבים מה טוב, אם לא אפשר לתכנן זאת אחרת.
הקפידו שהמבוגרים ישתו, במיוחד אם הם לא רגילים בנסיעות ארוכות ובשהייה מחוץ לבית.

בדיקת הבית של הסניור

הקיץ זו הזדמנות לבדוק באופן יסודי את הבית שבו הוריכם גרים בו:

 • מאחזים ודרך בטוחה ביציאה מהבית לגינה ו/או לרחוב – בימי הקיץ רצוי שתהיה אפשרות לצאת יותר לסביבה, לראות טבע ואנשים.
 • בדיקה וניקיון גינות למניעת נחשים וזוחלים למיניהם – שיכולים להיכנס גם הביתה.
 • רשתות שלמות ללא חורים למניעת כניסת יתושים.
 • מתקן מים נגיש ובטוח למבוגר, לטובת שתית מים מרובה יותר.
 • בדיקת תקינות המזגן והשלט המפעיל אותו.
 • התקנת מאווררים מקובעים לקיר – במיקום בטוח שאינו בדרכי המעבר.

זו הזדמנות להציע למי מהנכדים להיות שותף ולסייע בביתו של סבא/ סבתא בכל אלה ועוד! זו עבודת קיץ מצוינת עבורם והם יכולים לקבל עבור עבודתם כסף נאה, במיוחד אם טרם הגיעו לגיל 15, גיל העבודה הרשמי בארץ. התוצאה יכולה להיות שהנער או הנערה נמצאים במקום מוגן במהלך ימי הקיץ, מסייעים לסבא ולסבתא לצבוע, לתקן ולסדר, מבלים עמם זמן איכות וגם משתכרים דמי כיס.

אפשר להציע למתבגר לחשוף את הדור המבוגר לרזי האינטרנט, לראות תמונות משפחתיות יחד, לקרוא מאמרים שמעניינים אותם יחד ועוד. כך להעניק לשני הצדדים בילוי מהנה ומשותף עם תכנים שהנוער מבין ומתמצא בו.

לצד אלה, חשוב להעלות מדי קיץ נושאים שיתרמו לבטיחות ובריאות בימי החום של כל אדם ובעיקר למטופל במשפחה:

 • הגנה בפני השמש.
 • שתיה מרובה.
 • מניעת התקררות מהמזגן.
 • חרקים/נחשים שבאים "לביקור" ועוד מחלות קיץ.
 • סכנות בכבישים ועוד.
 • בדיקות בריאות ורישיונות.

בדיקות רפואיות שגרתיות

הקיץ הוא זמן טוב לסקירת בריאות כללית, כזו שאינה דחופה אלא כרפואה מונעת שמתקיימת פעם בשנה. הכבישים ריקים יחסית, השפעת מאחורינו, אין סכנת החלקה, גשמים והתקררות. כדאי לקבוע עבור הסניור סדרת בדיקות מקיפה כדי לוודא את בריאותו. בהזדמנות זו בררו מתי צפוי להגיע חיסון השפעת לסניף שלכם ורשמו זאת ביומנכם, כדי לדאוג לבריאות הסניור לקראת החורף. בררו אם הוא מחוסן כנגד דלקת ראות, שלבקת חוגרת וכל מה שמתאים לגילו.

תקופה זו גם מתאימה לבדיקת שיניים יסודית, טיפולי שיננית, בדיקות ראייה ואף החלפת ציוד עזר במידת הצורך. נצלו את מכירות סוף העונה בחנויות השונות וציידו את הסניור בבגדים נוחים וחדשים להנאתו.

ארגון, סדר בניירת שוטפת

הקשר הבין דורי
חיזוק הקשר הבין דורי
בהזדמנות זו, כשיש מעט יותר זמן, חשוב לבדוק את כל הרישיונות והביטוחים של הוריכם. רישיון העובד הזר, זכויות מביטוח לאומי, סידורי צוואות וביטוח סיעודי, תשלומי ארנונה ועוד. זה זמן טוב לזרוק ניירת מיותרת ולתייק רק את הניירת הרלבנטית בתיקים מופרדים ונוחים לשימוש: תיק רפואי מסודר ונוח, תיק ביטוחים, תיק ניירת משפטית ועוד.

לסיכום, נתינה היא קבלה. המשפחה הרב דורית היא גוף מלוכד שמספק הנאה וביטחון לכל הגילאים, החל מהילדים הרכים ועד לסבא ולסבתא. המטפל העיקרי (caregiver) מוצא עצמו עם אחריות רבה, הן לילדיו, הן בעבודתו והן דאגה להוריו המתבגרים. יש למצוא את שביל הזהב בין נתינה לבין מתן עצמאות ושחרור.

בחודשי הקיץ חשוב שנזהה את ההזדמנויות שאנו יכולים לייצר להנעה והנאה משותפת עם הסניורים במשפחה – הזדמנות שהופכת למתנה, שימחה לכולם, כזו שתורמת גם לבריאות ולאופטימיות אצל הסניור, ואנו בתחושה טובה שעשינו מעשה טוב תוך דוגמה אישית לילדנו הבוגרים.

אנו בחצר הפנימית מלווים משפחות בתחומים רבים – התחום המשפטי, ליווי ותמיכה, הצעת אביזרי עזר לקשיש ולבני משפחתו, התאמת הבית לצורכי הסניור ובן זוגו ועוד. המקום הוקם על ידי דליה בורק, מאמנת אישית ומשפחתית המלווה משפחות רבות בתהליכי הכלה, העצמה ונתינה.

מוזמנים לפנות בכל שאלה חייגו עכשיו 050-3117123 או צרו קשר

אולי תרצו לקרוא..

WhatsApp chat
Call Now Button דילוג לתוכן