הזיקנה הצעירה – אתגרים והזדמנויות

פעם נאמר לנו שהחיים מתחילים בגיל ארבעים…. לאחר מכן נאמר שבעצם חמישים הוא הארבעים החדש. מהו אותו גיל ביניים שבו מתרחשים יותר ויותר תרחישים שלא התכוננו אליהם? כאלה שיותר ויותר משפיעים על חיי היום יום שלנו? מהם האתגרים וההזדמנויות העומדים בפרק זה של החיים? מטפלים ומסייעים להורים המבוגרים, לילדנו, לנכדינו איש איש על פי צרכיו המשתנים על ציר הזמן. לצד אלה יש בפנינו הזדמנויות בדיוק כעת לחגוג את החיים מתוך ניסיון, עם מעט זמן פנוי עבור עצמנו. איך מתמרנים עם כל התפקידים ותכנון החיים שאותם אנו מחבקים?

המשפחה הרב דורית כוללת מרקם עדין של אנשים יקרים בעלי תפקידים ומערכות יחסים מגוונים, מארגים המשתנים עם הזמן והמצב. הסניור מחד והילדים הצעירים מצד שני זקוקים לסיוע, הכוונה ותמיכה. בני גיל הביניים עומדים בתווך ומתפקדים בכל המישורים. עם השנים גם הם הולכים ומתבגרים וחווים את ההזדמנויות ואתגרי הגיל. מי שוחח איתנו על כך? מי הכין אותנו? מי העלה שיח זה למודעות שלנו? איך מתפקדים בכבוד ושמחה עם גבולות ברורים בכל התפקידים סביב? איך שומרים על חיים מלאים ומאוזנים? איך משתפים את היקרים שסביבנו לטובת כל אלה ועוד.

עלייה בתוחלת החיים

במאה העשרים ואחת עלתה תוחלת החיים בצורה דרמטית, תודות לרפואה מתקדמת, מניעת מחלות ושמירה על היגיינה. תוחלת החיים בישראל היא מבין הגבוהות בעולם: "ישראל מדורגת בשנים האחרונות בעשירייה הפותחת בדרוג העולמי של תוחלת החיים. כך למשל, בשנת 2009 דורגנו במקום השמיני, עם תוחלת חיים של 82.7 – לפני רוב מדינות אירופה, כולל מדינות מפותחות כלכלית כמו הולנד ובריטניה, והרבה לפני ארה"ב" (מתוך "העלייה בתוחלת חיים והזדקנות אוכלוסייה בעולם", אתר "חברה ישראלית"). עליה זו היא חלק מתהליך גלובלי ובו חלקים גדולים מהאוכלוסייה הם בוגרים, זקנים וקשישים. חלקם חי באופן עצמאי חיים בריאים ותוססים, אולם חלק מהמבוגרים נזקקים לעזרה בדרגות סיוע שונות.
הארכת תוחלת החיים יוצרת מצב ובו דור רביעי בכלל ובארץ בפרט הוא לא זר במחוזותינו, ההורים מגיעים לגילאי תשעים פלוס מינוס. משום שבני דור הביניים נולדו בדור ובו נהגו ההורים להתחתן צעירים, הרי שלפעמים פער הגילים בין הסניור לילדיו הוא עשרים שנה בלבד. מצב זה יוצר דור של קשישים שזקוקים לעזרה מילדיהם, שהם עצמם מתקרבים לגילאי 60 ואף 70.

האתגרים העומדים בפני דור הביניים

מצב זה יוצר דור ביניים של ילדי הסניור, שמתפקדים בגילאי 50-60-70 בכל החזיתות:

  • תמיכה וליווי מתבגרים וחיילים – בדרך כלל ילדים להורים בגיל זה הם מתבגרים, חיילים וסטודנטים. הם זקוקים לעזרה כלכלית ותמיכה נפשית בשלב זה של חייהם.
  • שותפות אקטיבית מחייבת בגידול נכדים – לפעמים בני גילאים אלה אף מתפקדים כסבא וסבתא מעורבים, כאשר ילדיהם שלהם מתחתנים, מביאים ילדים ועסוקים בפיתוח הקריירה התובענית שלהם.
  • תפקוד מלא בעבודה ובחיי היום יום בקהילה ובבית – אלה הן השנים שבהן אנשים מגיעים לעמדות ניהול בכירות או לחלופין עבודה בעלת ותק וניסיון. מוטלת עליהם אחריות וסמכות רבה והם צריכים לתפקד בעבודה, לנהל ולבצע את תפקידם.
  • תמיכה בהורים/חם, חמה מבוגרים – במקביל למטלות אלה, עסוקים בני גיל הביניים בעזרה, סיוע ותמיכה נפשית בהוריהם. התמיכה הינה רגשית ומעמיסה ויכולה להיות פיזית כגון עזרה בבית, כלכלית ואף ליווי לרופאים ומוסדות נוספים.

על בני גיל הביניים "לרקוד בין כל החתונות" הללו בהצלחה שכן למעשה כל העץ המשפחתי מרוכז ותלוי בהם.

כיצד אפשר לתפקד בין הדאגות, המטלות, החובות וההזדמנויות?

מילת המפתח היא הכלה, אהבה, קבלה ותקשורת. אלה הן חלק מאבני הדרך שיכולים לעזור לבני המשפחה בתנאי שלצד אלה, יונגשו יידע, מיידע, כלים באופן ממוקד לצרכים כאן ועכשיו של בני המשפחה המטפלת:

  • מפגשים משפחתיים – ישראל היא חברה קהילתית ומשפחתית ומשפחות נוהגות להתכנס לעתים קרובות, יותר מאשר מקובל באירופה או בארה"ב. מצב זה הוא יתרון גדול, שכן אפשר להפגיש את הסניור עם הנכדים, להזמינו לארוחת הערב ולהעניק לו אווירה חמה ותומכת. במקביל אנו יוצרים את התשתית והמארג המשפחתי שיתמכו בנו בעתיד. אין כמו דוגמא אישית כערך העובר מדור לדור.
  • תמיכה ותעסוקה – מומלץ לדאוג כי ילדי הסניור, המתקרבים לגילאי 60,70, ידאגו לעצמם למסדים מגוונים וזמינים לטובת חיים מהנים ותפקוד מלא ותוסס. גילאי הזקנה הצעירה נמשכים כ15-20 שנה, פרק זמן משמעותי, בחייו של כל אחד מאתנו. במקביל מתחוללים בחיינו צמתים משמעותיים נוספים: פרישה, שינוי תעסוקה, יציאה לגמלאות. אלה מחייבים תכנון מיטבי כדי שלפורשים יהיו חיים מלאי עניין ועשייה: חוגים, התנדבות מחייבת, "שומעים חופשיים" באוניברסיטה או מסלולי לימוד ועניין אחרים, טיולים בחו"ל ופעילויות נוספות, הם אלה ששומרים על שגרה ברוכה ומלאת עניין.
  • תכנון – מומלץ ביותר לפנות, להתעניין, לשאול ולתכנן במודעות את פרק החיים של הזיקנה הצעירה, לפחות בכל מה שתלוי בכל אחד מאתנו, להיעזר במוסדות הרפואיים ובארגונים, כדי לוודא את כל הזכויות שמגיעות להורים המבוגרים ולנו כמטפלים עיקריים. למשל חוק הסיעוד, עובד זר, מתנדבים מהקהילה וגורמים נוספים העומדים לרשות המשפחות כדי לסייע וכדי לעזור.

בני גיל הביניים, הזיקנה הצעירה, אמנם עומדים בפני אתגרים של תפקוד רב דורי מאתגר ומגוון אולם האתגר המשמעותי ביותר הוא העלאת המודעות, שיתוף צריכת מידע ותמיכה, לייצר סביבה מיטבית לעבור שנים אלה בצורה האפשרית ביותר לכל אחד ואחת מאתנו. יש לתכנן את החיים ושעות הפנאי נכון ולדאוג כי להורים המבוגרים יש עזרה והם חיים בכבוד. כך יוכלו בני דור הביניים לתפקד בין כל המטלות והחובות ולספק חיי משפחה תוססים ומכובדים לכל חבריה וגם להם עצמם בעתיד.

החצר הפנימית עומדת לרשותכם בכל אלה ויותר ובעיקר לחשיבה משותפת, תמיכה ועזרה כדי שלא תהיו לבד, אז ….בואו נדבר על זה !!!

מוזמנים לפנות בכל שאלה חייגו עכשיו 050-3117123 או צרו קשר

אולי תרצו לקרוא..

WhatsApp chat
Call Now Button דילוג לתוכן