יום המשפחה – באהבה לבני המשפחה המורחבת

גלגולו של יום המשפחה
יום המשפחה נחגג ברחבי העולם בתאריכים שונים. בעולם מצוין יום זה ביום ראשון השני בחודש מאי, אולם בישראל הוא נחגג בתאריך מותה של הנרייטה סאלד, ל' בשבט. סאלד, שנודעה בכינוייה "אם הילדים", הקימה את ההסתדרות הציונית הדסה, ארגון הנשים הציוניות.

בעבר כונה יום זה 'יום האם' ונהגו לתת לאם המשפחה מתנות ולפנק אותה בתשורות מעשי ידי ילדיה. אולם היום מכנים יום זה 'יום המשפחה' לציין את חשיבותה של המשפחה, על כל חבריה. אנו בחצר הפנימית שמחים לציין את יום המשפחה ולהדגיש את חשיבותה של המשפחה הרב דורית ואת התמיכה ההדדית שמעניקים חבריה זה לזה.

זה התחיל בשני הורים
עליזים וצעירים
שהולידו בשבילי
את המשפחה שלי
וכשיש לי מסיבה
רק תביטו מי שבא
רק תביטו מי שבא:

סבא בא, אבא בא
אריה מכפר סבא בא
בא ברוך, ברוך הבא
עם דודה, דודה רבה
סבא בא, אבא בא
גם הסבתא יבאבא
אהלן ומרחבא
מי שבא ברוך הבא!

המשפחה היום במאה ה-21, אתגרים והזדמנויות

משפחה ככלל היא מושג חדש יחסית, שכן בחברות מסורתיות המשפחה הייתה חלק מקהילה גדולה יותר. גם כיום יש חברות שהמשפחה הגרעינית היא שולית יחסית למבנה הקהילתי הרחב יותר. משפחה מורחבת יכולה להיות מושתת על מודל מטריאליסטי ובו מתגבשת המשפחה סביב משפחת האם, אולם רוב המשפחות המורחבות סובבות סביב משפחת הבעל ודרך משפחה זו מועבר הרכוש בירושה.

בחברה המערבית התפתח מודל המשפחה הגרעינית שבה מתפקדת המשפחה כיחידה בפני עצמה, מתגוררת בנפרד משאר בני המשפחה המורחבת, מנהלת משק בית ומהווה גוף עצמאי לכל דבר. התפתחות זו השפיעה גם על הטיפול בבני המשפחה המבוגרים יותר. בעבר הם היו חלק מהקהילה והתגוררו באופן טבעי עם ילדיהם או עם קרובי משפחה אחרים. אולם כיום, יש להיערך שונה לטיפול בסניור של המשפחה. הסניור מתגורר באופן עצמאי ומנהל את חייו כפי שרגיל היה כל חייו. כך אנו, דור הביניים, מוצאים עצמנו בתפקיד חדש המטפל העיקרי במשפחה – Caregiver ומהווים עבור הסניור המשענת והיד התומכת שמסייעת לו לתפקד. המטפל העיקרי מסייע לסניור מבחינה תפקודית בחיי היום יום, חברתית, מוראלית, כלכלית, מתווך בינו לבין גורמים בקהילה, מסייע פיזית בהסעות ותומך בו נפשית.

יום המשפחה זוהי הזדמנות נהדרת לפרגן לאותם בני משפחה שמתפקדים כמטפלים העיקרים. במקביל, זו הזדמנות לפרגן לדור הצעיר, זה שמתפקד תחת מכבש הלחצים המשפחתיים ומסייע להורים לסייע להוריהם.

איך אפשר לציין את יום המשפחה במשפחה הרב דורית?

ישנן אפשרויות מגוונות של יחד, כדי לחגוג את יום המשפחה:

  • פרגון לסניור – אפשר להקדיש לסניור במשפחה תשומת לב כגון זר פרחים עם ברכה מרגשת, יציאה לבית קפה, מפגש עם הנכדים, מתנה קטנה ועוד.
  • פרגון למטפל העיקרי – ילדיו של המטפל העיקרי יכולים לתת לו תשורה כאות להערכתם הרבה על דרך הטיפול שלו בסב/סבתא. ההערכה/תשומת לב מילה מחזקת מצד המשפחה היא חשובה מאוד להרגשתו הטובה של המטפל העיקרי.
  • פרגון למשפחה הגרעינית – חשוב כי המטפל העיקרי גם יקדיש זמן לילדיו שלו ויחשוב על רעיון לגיבוש המשפחה שלו עצמו. ישיבה בבית קפה עם הילדים המתבגרים, פיקניק משותף, צעידה על חוף הים ועוד.

מסרים ערכיים כצידה לדרך…

תמיכה, פרגון ואהבה הם הערכים שבני המשפחה המורחבת יכולים להעניק זה לזה. תפקיד המטפל העיקרי הוא לא פשוט ועליו לתפקד גם עם ילדיו המתבגרים, לסייע להוריו המבוגרים ובמקביל לפתח קריירה ולחיות חיים מלאים. גם אם אחד מבני המשפחה לקח על עצמו את תפקיד המטפל העיקרי, באחריות כולנו להפגין הערכה ולסייע לו למלא את תפקידו על הצד הטוב ביותר.

אנו בחצר הפנימית מעמידים לרשות בני המשפחה צוות של מומחים בחצר שיוכלו לסייע לכם בפתרון בעיות משפטיות וכלכליות שונות. כמו כן אנו מסייעים בייעוץ, ליווי ואימון כל בני המשפחה כדי לתמוך, להראות את הדרך ולסייע.

"רק לעתים נדירות גדלים בני משפחה אחת תחת אותה קורת גג. הקשר הקושר את משפחתך האמיתית אינו קשר של דם, אלא של כבוד וחדווה איש בחיי רעהו"

ריצ'ארד באך

(מתוך הספר "תעתועים")

מוזמנים לפנות בכל שאלה חייגו עכשיו 050-3117123 או צרו קשר

אולי תרצו לקרוא..

WhatsApp chat
Call Now Button דילוג לתוכן