כשאני הייתי צריכה את הורי לצידי, הם לא היו שם… אז עכשיו רוצים שאני אדאג ויטפל בהורי?

המשפחה הרב דורית – בקיבוץ המסורתי ובקיבוץ המתחדש

מיכל בת 52, אחותה הבוגרת בת 58 שהפכה ממש בשנה האחרונה לסבתא, והאחות הצעירה בת 42 גדלו בקיבוץ במרכז הארץ, במשפחה נורמטיבית ואידאולוגית. שלושתן חוו, זוכרות חוויות משותפות בצורה ממש שונה, ייתכן בשל המיקום במשפחה, והאידאולוגיה שהשתנתה לאורך השנים.

שתי האחיות הבוגרות גדלו בלינה המשותפת שהייתה נהוגה עד שנות ה- 80, הילדים חיו בבתי הילדים עד יציאתם לצבא, במהלך שנות הילדות והבגרות החינוך היה באחריות כלל החברה בעקרון השיתוף. את ההורים פגשו אחה"צ לרוב בין השעות 16:00 – 19:00. רבים חוו ילדות שמחה ומאושרת בחברת הילדים בה גדלו, חלקם קצת פחות…
במקביל – השותפות והשוויון היו גם בשאר תחומי החיים, הבריאות, כלכלה, מגורים, התפתחות אישית -הכל היה על פי החלטת כלל חברי הקיבוץ – הם אלה שלקחו אחריות על כל צורך של מי מהחברים.

ואז…חל שינוי נוסף, הפרטה !!!

השינוי הוא בעיקרו כלכלי אך לא רק זה. אלא העברת האחריות מהחברה לפרט, מצב שהמבוגרים בקהילה לא תמיד יודעים איך להתמודד עם ההתנהלות העצמאית בחיים, וכאן נכנסים אותם "ילדים", שנקראו לעזור, לתמוך, ולהיות לצד הוריהם שנעשו נתמכים ופחות עצמאיים פיסית, התנהלותית, גם אם ההורים נשארו בקיבוץ וגם אם לא.

לאורך השנים האחרונות, מגיעים לא מעט בני משפחה מטפלים עם רקע ומציאות דומה. גם אתם, יקירכם מכירים אנשים בתחושות, מצוקות דומות ? שקיימות בשל

  • הארכת תוחלת החיים
  • השינויים בחברה הקיבוצית מהכלל לפרט המעלים שאלות ואתגרים
  • הפרטה ושינוי מודל החיים במישור הכלכלי/בריאותי/תעסוקתי/תפקודי/חברתי.
  • שינוי וגיוון המוסד המשפחתי במאה ה- 21

נחזור לשלוש האחיות, הן הגיעו לקבל מקום לשיח, הקשבה, ביטוי אישי – הזדמנות שלא הייתה להן עד כה, תוך קבלת כלים המאפשרים לברר איך כל אחת בוחרת לומר ולעשות במציאות הקיימת את הנכון והמתאים לה, ויחד – איך הן משלימות זו את זו לאחר זיהוי החוזקות והצרכים של כל אחת לחוד ושל שלושתן יחד.

בסוף התהליך, שלושת האחיות יצאו עם תכנית פעולה מתואמת, אפשרית, ובעקר חיבור בין אישי חדש של האחיות, בתכנית הכניסו גם זמן איכות משותף שלהן ללא ההורים והמשפחות הגרעיניות שלהן. כך מתוך האתגר, הוצפו הזדמנויות רבות ובעיקר למרות המצוי העמוס – נוצר רצוי מיטבי להן.

כן, הקונפליקט האישי, משפחתי, חברתי בין הקיבוץ של פעם לזה של היום והשפעותיו על בני המשפחה הוא אתגר שלא מדובר, בעיקר עם הארכת תוחלת החיים והצורך לתפקד בתפקיד שלא היה לבני ה- 40-50-60 דוגמה אישית. בדיוק בשל כך אנו כאן בשבילכם עם רשת מענים הנותנים לכם ביטחון – אל תישארו לבד.

מוזמנים לפנות בכל שאלה חייגו עכשיו 050-3117123 או צרו קשר

אולי תרצו לקרוא..

WhatsApp chat
Call Now Button דילוג לתוכן