מי מטפל במטפל?

על קשיי דור הביניים בני 40-50-60 לתפקד בחזיתות החיים המגוונות והמאתגרות. מה הפתרונות?

בואו נדבר על זה – יותר ויותר אנשים מוצאים עצמם מתמודדים לבד מול מטלות מאתגרות ומגוונות בתחום הורות ומשפחה בחייהם, מטיפול בהורים מבוגרים/בני זוג, דרך מתבגרים הנאבקים לסלול את דרכם בחיים, טיפול בנכדים ועד תפקוד מיטבי במשרה מלאה.

דור הביניים נושא בנטל

עם הארכת תוחלת החיים והתקדמות הרפואה, מוצאים עצמם בני דור הביניים, "הגיל הנעלם", מלווים את הוריהם ותומכים בהם או בבן משפחה אחר, במקביל לתמיכה בילדיהם המתבגרים ותפקוד מלא במקום העבודה. מעמד זה של "דור מטפל" יוצר אתגרים לא פשוטים לרבים, אשר מוצאים עצמם נשחקים לנוכח ריבוי המשימות והמטלות הפיזיות והרגשיות הכרוכות בכך.

אחד הקשיים המרכזיים בסיטואציה של הקשר הבין דורי היא הבדידות, אותו מצב של חוסר וודאות הנובע מאי הכנה, חוסר בידע וכלים של המטפל. ביום אחד נופל הנטל על אחד או יותר מבני המשפחה ויוצר תחושה קשה. זהו החשש מהלא נודע והתעצמות המחויבות בסיטואציה שאנו פוגשים במהלך החיים שלנו, בשלב זה או אחר של חיינו.

אורח החיים המודרני מפגיש את כולנו עם תפקידים רבים במשפחה הרב דורית. במסגרת הקשר הרב דורי נוצר תפקיד נוסף חדש והוא ה- Caregivers. במסגרתו מוצא עצמו הבן/בת זוג נאבק במספר חזיתות, כאשר כל אחת קשה בפני עצמה. דור זה הולך וגדל משנה לשנה ואנשים הנמצאים בו מוצאים עצמם במצבי שחיקה הנמשכים לאורך שנים רבות וחשים לחץ נפשי בשל המטלות המורכבות. הטיפול האינטנסיבי במה שמכונה "המשפחה הרב-דורית" הוא רב-מערכתי וכולל עיסוק בביורוקרטיה, התנהלות מול מוסדות, לעתים קשיים כלכליים ולחץ נפשי ופיסי תמידי. נוסף על כך תחושת הבדידות, חוסר האונים והאחריות המלווה את המטפל אף יוצרת מעמסה נוספת אשר מגבירה את האתגר.

אז מה עושים? כיצד מתמודדים ומנהלים את המצב? זה אפשרי !!!

סיפור כזה הוא סיפורה של משפחה שהגיעה לייעוץ במרכז "החצר הפנימית". בת אחת חיה בחו"ל ואילו השנייה במרחק של 45 דקות נסיעה מההורים. מצבו של האב החל להתדרדר והאם והבת החלו לקרוס מעומס המטלות הבלתי נגמרות הכרוכות בטיפול בו. האב סירב לשתף פעולה עם הטיפול והאופציה להוציאו מהבית לא באה בחשבון.

הבת (בת 56) פנתה לקבל כלים מתוך מצוקה. אמה הייתה על סף קריסה והמערבולת שאליה נסחפו עקב מחלת האב העיבה על חיי כולם. תהליך העבודה עם השתיים מיפה והגדיר את המצב הקיים, מיקד את השתיים בחוזקות שלהן, יצר "תכנית פעולה" מסודרת ומוגדרת ובמהלכו אף הצליחו לרתום את האב הסרבן בחלק מהצרכים. הבת והאם קיבלו מקום עבור עצמן כמטפלות עיקריות ומצאו את עצמן מחדש תוך זמן קצר.

כדי לנסות להפוך תקופה ארוכה ומאתגרת זו לאפשרית עבור המטפלים במשפחה, הוקם מרחב "החצר הפנימית". המרכז שם לנגד עיניו לייצר רשת תמיכה לבני המשפחה המטפלת, כזה שיקל ויטיב עם המטופל במשפחה גם כן. הליווי והתמיכה לבני דור הסנדוויץ' כוללים ייעוץ, הנגשת מיידע ממוקד, כלים, הקשבה תוך התאמת מענה אישי ומקצועי, לאורך תהליך הטיפול בהורים/ בני זוג מבוגרים וטיפול בכל בן משפחה אחר הנזקק לכך. במקום ניתן לקבל סיוע מ"מעטפת מומחים". המומחים בחצר הם מיטב אנשי המקצוע הערוכים לספק מענה לבני המשפחה המלווים, בני משפחתם וכן מענה מקיף המורכב מפתרונות מעשיים לאורך השנים. אלה ועוד יוצרים מרחב בטוח איכותי, ממוקד ויעיל לתמיכה בבני המשפחה.

מטפלים בבני משפחה ומרגישים שאתם לא עומדים בעומס? אתם לא לבד!

טיפול בהורים מבוגרים או בבן משפחה עשויים להיתפס כעול וכנטל. מורכבות הסיטואציה, נוסף למורכבויות החיים הרגילים, יוצרים עומס קשה במסגרת הורות ומשפחה. ב"חצר הפנימית" השאיפה היא להפוך את הטיפול לחוויה חיובית מתוך מטרה לחפש דווקא את ההזדמנות הקיימת, כזו שלא תמיד ניתן לראותה במצב לחץ ולהאיר את הזרקור עליה.

ידע זה כוח – להפחית את החרדה, להגביר את התקווה

אחת התובנות שעליה מושתת המרכז היא "ידע , ניסיון עבר של אחרים, מפיג חרדה". מעבר להקשבה, הכלה, עזרה והכוונה, פועל המרכז ללא ליאות כדי לספק ידע לדור ה-caregivers. במסגרת הכלים שאותם מספק המרכז, מתקיימות הרצאות וסדנאות, תהליכי הנגשת ידע וכן מתן כלים לטובת התנהלות אפשרית יעילה, תוך פגיעה מינימלית בחיי היום-יום של המטפל.

השילוב של הקשבה והכלה של המטפל, העלאת המודעות והשיח הציבורי לנושא והנגשת מידע חיוני יוצרים תמהיל אפקטיבי של עזרה, תמיכה וסיוע.

"כל משבר הוא הזדמנות לשינוי, לצמיחה ולהתפתחות" – בכך אני מאמינה !

את המרכז הקימה דליה בורק, בעלת M.A במנהל מערכות חינוך, מאמנת אישית וקבוצתית המתמחה בבני משפחה מלווים ומטפלים. דליה הקימה את המרכז לאחר שהייתה פעילה במשך כ-28 שנים במערכת החינוך ולאחר מספר משברים אישיים אשר פקדו אותה באופן אישי. מתוך קשייה האישיים ומתוך תפיסתה כי כל משבר הוא הזדמנות לשינוי, הקימה דליה את ה"חצר הפנימית" על מנת לספק מעטפת מחבקת ומאפשרת תמיכה תהליכית, מקצועית, מחבקת, מכילה ותומכת לכל אותם אלו אשר נמצאים בנתיב זה בחייהם כאן ועכשיו.
אפשר גם אחרת – "החצר הפנימית", מרחב סיוע ותמיכה לבני המשפחה המטפלת במשפחה הרב-דורית.

מוזמנים לפנות בכל שאלה חייגו עכשיו 050-3117123 או צרו קשר

אולי תרצו לקרוא..

WhatsApp chat
Call Now Button דילוג לתוכן