תכנון טיפול בהורה/בן זוג מזדקן, שנעשה תלוי ופחות עצמאי.

שלושה מיתוסים רווחים !!!

לא צריך להיערך לזקנה, היא תגיע בכל מקרה, אם יהיו לנו שאלות, נמצא תשובות בגוגל וברשתות החברתיות אין בעיה להסתדר לבד.

נכון ולא נכון – אמירה זו רווחת אצל כל אחד מאתנו, שעסוק בחיי היום יום חזקים, מאתגרים, משמעותיים ולרב גם מהנים…רובנו לא חווים בכלל ובטח לא רוצים לדבר על אתגרים רחוקים, ממש לא כייפים, מנגנון ההדחקה שומר על כולנו – וטוב שכך.

נכון – בדורנו שהמיידע נגיש, מיתוס זה מקבל משקל גבוה יותר, הביטויים: "יהיה בסדר" – תופס גם פה, "נעבור את הגשר כשנגיע איליו", חשוב לי לא להיות לבד בתהליך זה

לא נכון – המציאות בשטח מורכבת יותר, המיידע ברשת רחב, לא מותאם לצרכים המדויקים אצלי במשפחה, הצורך בליווי ושמישהו בעל ידע, וניסיון ילווה אותי – הוא המשמעותי ונצרך, ובאמת לא רוצה להיות בתהליך זה לבד. "למה לא חשבתי על זה קודם"

אין מה לעשות !!! אבא דמנטי, הוא כבר לא יכול לעשות כלום לבד, מתבלבל, לא מבין, שוכח – אין לו חיים וגם לנו לא !

לא נכון – בהחלט יש מה לעשות ואפילו הרבה, ככל שנקדים ונפעל, נסכים לקבל את המצב, נשאל שאלות, נאסוף מיידע בדרכים מגוונות, נהיה חלק מקהילות, קבוצות של בני משפחה נוספים הנמצאים בסיטואציה דומה – כן ייטב, כך נעבור תהליך מאפשר עבורנו ועבור יקירנו. כאשר אנו מודעים לאתגר, מפנים לו מקום ורותמים עימנו נוספים במעגלי החיים השונים, כך יהיה לנו קל יותר להתמודד/לקבל עם מה שפחות תלוי בנו, ולעזור לאורך הדרך עם מה שכן אפשרי ומתאם למצב ההורה/בן הזוג.

נכון חלקית- זה נכון שהחיים שלנו לא זהים לאלה שהיו, זה נכון שאבא בתהליך דמנטי מחמיר, זה נכון שהוא שוכח ואכן- החיים המשותפים שלנו משתנים, מצבי העצמאות, החופש, מול התלות ההולכת וגוברת משנים את איכות החיים, סדר היום של ההורה הדמנטי, ולנו בני המשפחה נוסף תפקיד נוסף שלא בחרנו שעלינו ללמוד איך להמשיך לחיות לצידו.

אני מכיר את אבא/בן זוגי הכי טוב, זו האחריות שלי, רק אני יודע מה טוב בשבילו.

נכון – בני המשפחה מכירים הכי טוב את היקר המבוגר שלהם,לאורך שנים, בתחומים רבים, לאור הערכים המובילים דרכי הפעולה בהם פעל, החוזקות שבו לצד החולשות.

לא נכון – לעיתים אנו חושבים שאנו יודעים הכל מתוך הגלוי לעייננו/אוזנינו, פעמים רבות אנו לא מודעים לדברים שהם נסתרים ואלי חשובים. ובמקביל ישנם בני משפחה נוספים שיודעים דרים שאני פחות הייתן ער להם, שלא הייתי נוכח בהם ומכאן חשוב לייצר שיח משתף, לשמוע דעות מגוונות ולקחת אחריות משותפת, כל אחד בתחום הנוח והמתאים לו. היחד הוא הכוח המאפשר לתמוך בבן משפחה מזדקן לאורך זמן.

עדי רפאל – עו"ס, מומחית בדמנציה

מוזמנים לפנות בכל שאלה חייגו עכשיו 050-3117123 או צרו קשר

אולי תרצו לקרוא..

WhatsApp chat
Call Now Button דילוג לתוכן